Hankook iON i*Cept IW01 är ett vinterdäck speciellt utvecklat för elbilar och SUV. Däcket är optimerat för att hantera de höga vridmomenten hos elbilar, med Grip Boost-teknologi som ökar stabiliteten vid kurvtagning med 7%, vilket ger förbättrad hantering på vintervägar. Med Opti Cure-teknologi och ett aerodynamiskt mönster minskas rullmotståndet, vilket förlänger körsträckan och minskar energiförbrukningen.
Däcket är också utrustat med 3D-sajpningar och ett riktat mönster som förbättrar greppet på snö och is, samtidigt som Water Pipe Kerf-teknologin effektivt avleder vatten, vilket minskar risken för vattenplaning. Hankook iON i*Cept IW01 är även certifierat med Three Peak Mountain Snowflake, vilket garanterar prestanda i tuffa vinterförhållanden.
Köp Hankook iON i*Cept IW01 hos oss på Tyred.se, kontrollera om däcket passar till just din bil genom att ange ditt registreringsnummer.
Information om Hankook däck
Hankook Tire startade år 1941 som Koreas första däckföretag och är nu en global koncern med 70 årig branscherfarenhet. De har kontor i 30 länder och har 8 produktionsanläggningar i världen och med ett distributionsnätverk på 180 länder. Hankooks syfte är att bli ledande i däckbranschen vilket gör att deras teknologi utvecklas oerhört snabbt.