| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 273918 |
| EAN | 8808563359502 |
| Tillverkarens produkt id | 235 55VR 18TK117A |
| Modell | Ventus S1 Evo 2 SUV K117A |
| Dimension | 235/55R18 100V |
| EprelId | 488960 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/488960 |
| Bredd | 235 |
| Profil | 55 |
| Diameter | 18 Tum |
| Belastningsindex | 100 |
| Hastighetsindex | V |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | C |
| Våtgrepp | C |
| Ljudnivå i dB | 68 dB |
| Sommardäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |