| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 300727 |
| EAN | 8808563338170 |
| Tillverkarens produkt id | 235 60VR 18TK117A |
| Modell | Ventus S1 Evo 2 SUV K117A |
| Dimension | 235/60R18 103V MO |
| EprelId | 474043 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/474043 |
| Bredd | 235 |
| Profil | 60 |
| Diameter | 18 Tum |
| Belastningsindex | 103 |
| Hastighetsindex | V |
| Märkning | MO |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | B |
| Våtgrepp | B |
| Ljudnivå i dB | 70 dB |
| Sommardäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |