| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 311623 |
| EAN | 8808563338163 |
| Tillverkarens produkt id | 235 65VR 17TK117AMO |
| Modell | Ventus S1 Evo 2 SUV K117A |
| Dimension | 235/65R17 104V MO |
| EprelId | 472085 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/472085 |
| Bredd | 235 |
| Profil | 65 |
| Diameter | 17 Tum |
| Belastningsindex | 104 |
| Hastighetsindex | V |
| Märkning | MO |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | B |
| Våtgrepp | B |
| Ljudnivå i dB | 70 dB |
| Sommardäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |