| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 372760 |
| EAN | 8808563473192 |
| Tillverkarens produkt id | 235 55ZR 18TK127AXL |
| Modell | Ventus S1 Evo 3 K127A |
| Dimension | 235/55R18 104W XL |
| EprelId | 500364 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/500364 |
| Bredd | 235 |
| Profil | 55 |
| Diameter | 18 Tum |
| Belastningsindex | 104 |
| Hastighetsindex | W |
| Märkning | XL |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | C |
| Våtgrepp | A |
| Ljudnivå i dB | 72 dB |
| Sommardäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |