| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 4065255551971000 |
| EAN | 8808563473086 |
| Tillverkarens produkt id | 1025862 |
| Modell | Ventus S1 Evo 3 SUV K127A |
| Dimension | 255/55R19 111W XL |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/500361 |
| Bredd | 255 |
| Profil | 55 |
| Diameter | 19 Tum |
| Belastningsindex | 111 |
| Hastighetsindex | W |
| Märkning | XL |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | C |
| Våtgrepp | A |
| Ljudnivå i dB | 73 dB |
| Sommardäck | Ja |
| Dubbdäck | Nej |
| Tyred Rating | 6 av 10 |