| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 291453 |
| EAN | 8808563378442 |
| Tillverkarens produkt id | 245 70TR 16TW320A |
| Modell | Winter i*Cept Evo 2 SUV W320A |
| Dimension | 245/70R16 107T |
| EprelId | 496440 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/496440 |
| Bredd | 245 |
| Profil | 70 |
| Diameter | 16 Tum |
| Belastningsindex | 107 |
| Hastighetsindex | T |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | C |
| Våtgrepp | C |
| Ljudnivå i dB | 72 dB |
| Vinterdäck (3PMSF) | Ja |
| Dubbdäck | Nej |
| Nordiskt friktionsdäck | Nej |
| Europeiskt friktionsdäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |