| Varumärke | Hankook |
|---|---|
| Artikelnr. | 382011 |
| EAN | 8808563479729 |
| Tillverkarens produkt id | 255 55VR 18TW330AXL |
| Modell | Winter i*Cept Evo 3 X W330A |
| Dimension | 255/55R18 109V XL |
| EprelId | 495652 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/495652 |
| Bredd | 255 |
| Profil | 55 |
| Diameter | 18 Tum |
| Belastningsindex | 109 |
| Hastighetsindex | V |
| Märkning | XL |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | C |
| Våtgrepp | B |
| Ljudnivå i dB | 73 dB |
| Vinterdäck (3PMSF) | Ja |
| Dubbdäck | Nej |
| Nordiskt friktionsdäck | Nej |
| Europeiskt friktionsdäck | Ja |
| Tyred Rating | 6 av 10 |