| Varumärke | Michelin |
|---|---|
| Artikelnr. | 239275 |
| EAN | 3528700104325 |
| Tillverkarens produkt id | 010432 |
| Modell | Pilot Sport Cup 2 R |
| Dimension | 285/35R19 103Y XL MO1 A |
| EprelId | 408303 |
| EprelUrl | https://eprel.ec.europa.eu/qr/408303 |
| Bredd | 285 |
| Profil | 35 |
| Diameter | 19 Tum |
| Belastningsindex | 103 |
| Hastighetsindex | Y |
| Racingdäck | Ja |
| Däck kategori | Racing |
| Märkning | XL MO1 A |
| Punkteringsfritt (RFT) | Nej |
| Förbrukning | D |
| Våtgrepp | D |
| Ljudnivå i dB | 74 dB |
| Äldre eller utgången produkt (EJ Returrätt) | Ja |
| Tillverkningsår | 2020 |
| Sommardäck | Ja |
| Tyred Rating | 8 av 10 |